Miejsca

Inne

Gmach Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” , Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki

Zabytki i atrakcje - Inne

Organizacją, która na terenie Polski propagowała sport, gimnastykę i zdrowy tryb życia było Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. „Sokół” dział już w okresie zaborów, po odzyskaniu niepodległości i w całym okresie międzywojennym.

W Jarosławiu Gmach „Sokoła” wzniesiony został na początku dwudziestego wieku, według projektu wybitnego krakowskiego architekta Teodora Talowskiego, emocjonalnie związanego z Lwowem. Szczególnie te dwa miasta – Kraków i Lwów – zawdzięczają mu wiele imponujących budynków, ale Talowski tworzył również na terenie dawnej Galicji. Twórczość Teodora Talowskiego określić można mianem eklektycznej, zauważalne są także wpływy secesji i historyzmu.

W jarosławskim „Sokole” mieściła się sala kinowo-teatralna z balkonem i galerią w tylnej części, sale do zajęć i spotkań na pierwszym piętrze, a także otwarty taras do ćwiczeń gimnastycznych (obecnie zamurowany). Od strony północnej szczyt fasady zwieńczony został rzeźbą uskrzydlonego młodzieńca - personifikacji sportu, od strony zachodniej zaś rzeźbą sokoła. Elewacje gmachu ozdobione zostały płaskorzeźbami ukazującymi: herb Jarosławia podtrzymywany przez dwa gryfy, herb "Pogoń" - dawne godło Litwy, oraz orzeł z koroną na tle wieńca z liści laurowych. Tworząc budynek, interesująco połączono w nim elementy cegły i kamienia, co jest bardzo ciekawym efektem wizualnym. Po zakończeniu drugiej wojny światowej w budynku mieściła się siedziba Jarosławskiego Powiatowego Domu Kultury i kino „Gdynia".

Aktualnie w budynku funkcjonuje Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki - samorządowa instytucja kulturotwórcza na terenie miasta i powiatu. Prowadzi różnorodną działalność w zakresie upowszechniania sztuk plastycznych, teatru, muzyki, kultywowania zainteresowań i rozwoju talentów – szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Pobudza i wspiera aktywność kulturalną na obszarze swojego działania. Organizuje oraz współorganizuje szereg imprez okolicznościowych i cyklicznych o zasięgu lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym z udziałem amatorów i artystów profesjonalnych. Ośrodek oferuje również lokalnej społeczności imprezy rekreacyjne i rozrywkowe.

Wszelkie informacje o ośrodku i imprezach JOKIS na stronie: mok-jar.pl

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...