Miejsca

Place i ulice

Deptak przy ulicy Grodzkiej

Zabytki i atrakcje - Place i ulice

Ulica Grodzka była niegdyś główną ulicą miasta. W XVI i XVII w. mieściły się tu zakłady, które nadawały ton życiu intelektualnemu miasta i świadczyły o jego bogactwie materialnym. Obecnie architektura i wygląd kamienic przypominają dawną świetność tej ulicy.

W kamienicy nr 4 zostały odkryte jedne z najstarszych ściennych polichromii w Jarosławiu. Są to XII-wieczne owalne medaliony z czterema ewangelistami w ozdobnych ornamentach. Na sklepieniu znajduje się kartusz z białym orłem w koronie. Przy ulicy Grodzkiej pod numerem 7 znajduje się z kolei jedyny w Polsce przykład mieszczańskiej kamienicy z zegarem słonecznym. Z zegara ocalał wycinek piątej części koła z widoczną rzymską cyfrą XII oraz podpórka na wskazówkę.

Na elewacji kamienicy nr 10 zobaczyć można rzadki fryz o motywie renesansowej arabeski z rytmicznie powtarzającym się ornamentem w postaci szyszki pinii i rozłupanym owocem granatu. Dekoracja wykonana została techniką sgrafitto. Pomiędzy kamienicami 15 i 17 usytuowana jest najwęższa kamieniczka w Jarosławiu. Jej szerokość wynosi jedynie ok. 2,5 m. Parter zajmuje jedno pomieszczenie, na piętrze znajduje się tylko jedna izba.

Przy ulicy Grodzkiej, na gruntach, gdzie niegdyś znajdowało się probostwo nieistniejącej Kolegiaty pw. Wszystkich Św. dzisiaj mieści się wybudowana w pierwszej ćwierci XX w. Hala Targowa. Hala ta została zaprojektowana na wzór wrocławskiej, w stylu polskiego neorenesansu. Był to jeden z pierwszych bazarów kupieckich na ziemiach polskich, obecnie zaś stanowi miejsce handlu detalicznego, chętnie odwiedzane przez mieszkańców miasta i okolic.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...