Jarosław jest miastem malowniczo usytuowanym na pograniczu dwóch krain geograficznych: Pogórza Rzeszowskiego i Doliny Dolnego Sanu.
Okolice Jarosławia są interesujące pod względem kulturowym, historycznym i przyrodniczym. Przemierzając je można zachwycić się wielokulturowością tych ziem, poznać m.in. perły architektury drewnianej oraz wspaniałe przykłady budownictwa pałacowego i dworskiego.
Przez ziemię jarosławską przebiega Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej, poświęcony zmaganiom wojennym w latach 1914-1915. Prezentuje on zwłaszcza cmentarze wojenne oraz budynki koszarowe.
Kolejnym szlakiem, z którym warto się zapoznać jest Szlak Architektury Drewnianej, ukazujący piękno zabytkowych cerkwi, kościołów czy zabudowy małomiasteczkowej. Przykładem obiektów usytuowanych na szlaku są: zabytkowy kościół w Chłopicach i domy podcieniowe w niedalekim Pruchniku.
Z Jarosławia do Radawy – popularnej miejscowości wypoczynkowej, prowadzi szlak żółty, ukazujący piękno okolicznej przyrody oraz miejsca ważne historycznie i kulturowo.
Goszcząc w mieście lub okolicach, zdecydowanie należy poznać cerkiew w Chotyńcu, wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Drewniana świątynia
z początku XVII w., posiadająca piękną polichromię i cenny ikonostas, usytuowana wśród starodrzewia, zachwyca wszystkich odwiedzających.
Warto również udać się do Zarzecza, gdzie znajduje się Muzeum Dzieduszyckich, stanowiące Oddział Muzeum w Jarosławiu. Muzeum prezentuje ekspozycje poświęcone dziejom wspomnianego rodu oraz piękne wnętrza, odzwierciedlające atmosferę minionych czasów. Mieści się w romantycznym pałacu otoczonym malowniczym parkiem.