Szlaki

Zwiedzanie miasta

Karpacki Szlak Wina

0 m

Karpacki Szlak Wina to inicjatywa łącząca najpiękniejsze winnice, w których produkowane są najlepsze wina na Podkarpaciu, wśród nich znajduje się także Jarosław!

To tutaj w 2002 r., w samym centrum starego miasta – u stóp dostojnego klasztoru ss. benedyktynek – z połączenia kilku czynników: pasji uprawy winogron, tradycji i historii Jarosławia, powstała Winnica Rodziny Steckich. Nieustannie rozbudowywana i upiększana winniczka stała się z czasem jedną z ciekawszych atrakcji Jarosławia. Z jej gościnnych progów mogą skorzystać wszyscy zainteresowani degustacją lokalnego trunku oraz miłośnicy podkarpackich win.

Właśnie w Jarosławiu – mieście słynącym z Jarmarków, gdzie w średniowieczu handlowano skórami, materiałami, żelazem, bydłem i innymi artykułami z całego świata – istotną pozycję zajmowało węgierskie wino. To przy ulicy Grodzkiej nr 2 i nr 6, na jarosławskim Rynku, do dnia dzisiejszego zachowały się oryginalne piwnice, w których były niegdyś składy win węgierskich. Tutaj nabierały ostatecznego kształtu i bukietu, a po okresie dojrzewania były sprzedawane i transportowane rzeką San dalej na północ przez Gdańsk do Skandynawii.

Właściwą winnicę utworzono w 2003 r. w założonej w XIV wieku miejscowości Węgierka – wiosce malowniczo położonej na Pogórzu Dynowskim, 19 km od Jarosławia oraz 4 km od Pruchnika, której nazwa wg legendy pochodzi od Węgierki – urodziwej żony Pruchnickiego, przywiezionej z jednej z wypraw wojennych. Inna wersja mówi o nazewnictwie wsi od określania miejsca osadzenia węgierskich najemników Stanisława Stadnickiego – słynnego Diabła Łańcuckiego, którzy zakładali tutaj winnice, na doskonale nadającej się do tego ziemi wapienno-gliniastej z dużą ilością kamienia wapiennego. Z pasma tutejszych gór o wdzięcznej nazwie Bukowy Garb, przy dobrej pogodzie widać Tarnicę oraz wierzchołki Bieszczad.

W 1977 r. nieopodal winnicy odkryto prehistoryczny kurhan z przedmiotami z ceramiki sznurowej z okresu 2900 lat p.n.e. W niedalekiej odległości znajdują się pozostałości baszty, spichlerza oraz parku – obiektów XV-wiecznego zamku w typie fortecy bastjejowej. Mury zamku o grubości niemal dwóch metrów wykonane były z kamienia naturalnego wydobywanego z pobliskiego, nieczynnego już kamieniołomu oraz z cegieł. Do dzisiaj można oglądać głębokie, niszczejące fosy, spichlerz oraz basztę. Legenda głosi, że w lochach na niedalekim zboczu można spotkać tajemniczą postać, wołająca niezrozumiałym językiem. Ponoć to sam Stanisław „Diabeł” Stadnicki, skazany na wieczną tułaczkę za okrucieństwa, jakimi wsławił się za życia.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszych stron i winnicy.

Kontakt:

Winnica Rodziny Steckich

ul. Pełkińska 12/2

37-500 Jarosław

tel. 695 775 124

email: winnica.steckich@gmail.com

www.winnice-steckich.pl

www.facebook.com/Jerzy.Stecki7/

 Zwiedzanie i degustacja po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

Zdjęcia

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...