Jarosławski Kalendarz Imprez Kulturalnych 2019

Wydarzenia

Jarosławski Kalendarz Imprez Kulturalnych 2019

wtorek, 1 stycznia 2019 - wtorek, 31 grudnia 2019

                             Jarosławski Kalendarz Imprez Kulturalnych 2019                               

                                                                   STYCZEŃ

ORSZAK TRZECH KRÓLI

Szczególne wydarzenie, w któ-rym biorą udział cztery orszaki: europejski, azjatycki, afrykański i Świętej Rodziny, wyruszające z różnych stron miasta. Nawią-zują one do tradycji jasełek i są oparte na przekazie biblijnym, a dodatkowo zawierają wiele akcentów z historii Polski. Corocznie Orszak gromadzi kilka tysięcy uczestników.

                                                                   MARZEC

DNI MUZYKI FORTEPIANOWEJ IM. MARII TURZAŃSKIEJ

Organizowany od 2012 roku festiwal, którego idea skupia się na cyklu koncertów muzyki klasycznej – także we współcze-snych aranżacjach. Dni Muzyki Fortepianowej promują i zazna-jamiają uczestników z muzyką klasyczną oraz z wywodzącymi się z re-gionu artystami, którzy realizują się w tej dziedzinie. Ostatni dzień Festi-walu przeznaczony jest na występ mistrzów gatunku.

                                                                 KWIECIEŃ

DNI OGRODÓW I ŚWIĘTO KWIATÓW

Dwudniowy kiermasz podczas którego jarosławski Rynek za-mienia się w prawdziwie ukwie-cony skwer. Doskonała okazja, aby skorzystać z porad doświad-czonych ogrodników, zakupić różnorodne gatunki roślin czy wybrać sprzęt ogrodniczy. Nie brakuje konkursów ani ogrodniczych quizów!

                                                                    MAJ

MAJÓWKA 

Hucznie rozpoczynająca sezon imprez plenerowych, gratka dla wielbicieli polskiej sceny muzycz-nej, zwłaszcza koncertów gwiazd disco oraz folku. Na imprezienie może zabraknąć zabaw dla całych rodzin, pokazów, konkursów z nagrodami i wesołego miasteczka!

NOC ZWIEDZANIA RYNKU

Odbywająca się pod tą samą datą co Noc Muzeów, Noc Zwiedzania Rynku to wydarze-nie, podczas którego pozna-wanie historii oznacza zabawę oraz rozrywkę dla całych ro-dzin. Miłośnicy kultury mogą zagłębić się w spektakle teatralne, odwiedzić liczne galerie i wystawy. Zwiedzając zabytkowe obiekty i kamienice, fascynaci historii odkryją na nowo uroki Jarosławia.

                                                                    CZERWIEC

JAROSŁAWSKI DZIEŃ DZIECKA

Moc bezpłatnych atrakcji czeka na najmłodszych podczas naj-większego miejskiego Święta Dzieci! Kolorowe zabawy pozwa-lają ciekawie i radośnie spędzić popołudnie. W programie nie brakuje gier, konkursów, dmuchanych pla-ców zabaw czy radosnych animacji, które wywołują uśmiech na twarzy każdego dziecka!

DZIEŃ PATRONA MIASTA

Patron miasta Jarosławia – bł. o. Michał Czartoryski OP – to wyjątkowa postać dla jaro-sławskiej społeczności, którą w czerwcu podczas obchodów Dnia Patrona Miasta z dumą wspominamy. Z obchodami nie-

rozerwalnie związany jest akt nadania Honorowego Obywatelstwa Mia-sta, konferencje oraz koncerty muzyki chrześcijańskiej.

KLASYKOWISKO – ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH

To gratka dla miłośników motory-zacji, zwłaszcza w jej klasycznej odsłonie. Jarosławski Rynek za-pełnia się zabytkowymi automo-bilami. Podczas Zlotu wręczane są puchary dla najstarszych pojazdów. Wydarzenie ma charakter charytatywny. Dodatkowymi atrak-cjami są gry, zabawy przeznaczone również dla najmłodszych oraz kier-masz gadżetów związanych z wydarzeniem.

                                                                    LIPIEC

DNI JAROSŁAWIA

Największa impreza plenerowa na jarosławskim Rynku. Pod-czas święta miasta na uczest-ników czekają niezapomniane wrażenia, a wszystko za spra-wą największych gwiazd pol-skiej sceny muzycznej. Wesołe miasteczko, rodzinne animacje, pokazy, gry i konkursy to tylko część imprezowych atrakcji.

                                                              LIPIEC/SIERPIEŃ

KULTURALNE LATO W MIEŚCIE

Szereg bezpłatnych wydarzeń kulturalno-artystycznych orga-nizowanych w Skwerze Kul-tury, przygotowanych z myślą o różnych gustach i zaintere-sowaniach. Inicjatywy pozwalają ciekawie i różnorodnie spędzić wakacyjne miesiące w centrum Jarosławia. Na bogatą ofertę składają się, m.in.: liczne warsztaty, letnie koncerty kameralne, „Kino pod Gwiazdami” oraz „Niedzielne spacerki z przewodnikiem”.

                                                                    SIERPIEŃ

FESTIWAL MUZYKI DAWNEJ „PIEŚŃ NASZYCH KORZENI”

Międzynarodowy festiwal, za sprawą którego przez cały tydzień miasto wypełnia śpiew oraz muzyka czasów baroku, renesansu i średniowiecza. Mają tu miejsce prezentacjeświatowych trendów w tym nurcie oraz muzyczne eksperymenty, prawykonania, premiery, a muzyka dawna jest traktowana jako pole odkryć i artystycznej kreacji. Cykl koncertowy uzupełniają warsztaty, seminaria, liturgie i zabawy taneczne.

JARMARK JAROSŁAWSKI

Barwna impreza nawiązująca do kupieckich i wielokulturowych tradycji miasta. Rynek wypełnia gwarny tłum i mnogość straga-nów, a rozgrzane powietrze nie-sie smakowite aromaty potraw. Na odwiedzających czekają spotkania z wystawcami oferującymi kolorową mozaikę niespotyka-nych na co dzień towarów, strefa kuchni świata oraz różnorodny pro-gram kulturalny: koncerty, teatry, występy ulicznych artystów i grajków. Wszystko pod hasłem: Handel. Teatr. Muzyka.

                                                              SIERPIEŃ/WRZESIEŃ

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KULTURY KRESOWEJ

Tydzień wydarzeń artystycz-nych pokazujących różne ob-licza kultury. Liczne koncerty, spotkania autorskie, prezentacje multimedialne, wystawy fotografii oraz filmy przybliżają widzom kulturę i tradycję Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej.

JAROSŁAWSKI PRZEGLĄD TEATRALNY „NA DZIEDZIŃCU”

Przegląd teatrów z całego kraju. Teatr uliczny, bo o nim mowa, to specyficzny rodzaj sztuki, dla którego sceną rokrocznie jest dziedziniec kamienicy Ry-nek 6. Każdy z widzów może tu znaleźć coś dla siebie – od teatru podnoszącego ważne i trudne tematy, przez inscenizacje młodzieżowe, aż po spektakle pełne humoru i ważkiej zabawy.

                                                                      WRZESIEŃ

JARMARK BENEDYKTYŃSKI

Kulturowo-społeczna inicjatywa, w ramach której mają miej-sce wydarzenia o charakterze religijnym oraz sportowo -re-kreacyjnym. Jarmark łączy ze sobą tradycję i nowoczesność, jest czasem zarówno dla ducha, jak i dla ciała, a jego znakiem roz-poznawczym są turnieje rycerskie, odbywające się w zabytkowych murach opactwa.

 WIELKI PIKNIK RODZINNY NAD SANEM

Podczas Pikniku nadsańskie bulwary stają się miejscem rodzinnych spotkań. Impreza oferuje, m.in.: występy arty-styczne, konkursy, warsztaty, a także prezentacje Klastra Ekonomii Społecznej i Innowacji oraz organizacji pozarządowych. Tradycją są też loteria fantowa i potańcówka, trwająca do późnych godzin wieczornych.

JAROSŁAWSKIE ŚWIĘTO BIEGOWE 

Wydarzenie sportowe, które ma na celu, m.in.: popularyzację biegania jako najpowszechniej-szej formy aktywności rucho-wej dla każdej grupy biegowej, naukę zachowań fair play, a także integrację międzypokoleniową.

                                                                     GRUDZIEŃ

JARMARK BOŻONARODZENIOWY

Rynek staje się miejscem przed-świątecznych spotkań, a Jarmark wita odwiedzających kolorowymi stoiskami, na których nie brakuje regionalnych potraw, bożonaro-dzeniowych ozdób i wykonanych ręcznie prezentów. A wszystko to przy dźwiękach kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów jarosławskich szkół, zespołów oraz stowarzyszeń. Zakończeniu Jarmarku towarzyszy Wigilia dla mieszkańców miasta.

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...