Miejsca

Zabytkowe kamienice

Kamienica Gruszewiczów

Zabytki i atrakcje - Zabytkowe kamienice

Kamienica Gruszewiczów wybudowana została na przełomie XVI i XVII w. Jej nazwa pochodzi od nazwiska właścicieli: Adriana Gruszewicza, cyrulika, ławnika i rajcy miejskiego oraz jego syna, Jana. Kamienica początkowo była budynkiem dwukondygnacyjnym z podcieniami, z szeroką sienią na osi, wiatą i wielką izbą oraz trzema kondygnacjami piwnic. W XIX wieku została przebudowana i rozbudowana.

Najcenniejszym wnętrzem w Kamienicy Gruszewiczów jest Wielka Izba. Wnętrze to jest ozdobione cenną polichromią z XVII w. Przedstawia ona osiem scen pasyjnych o długości 12 m. Stanowi to rzadki przykład dekoracji sakralnej w prywatnym, świeckim pomieszczeniu. Ponadto pomieszczenie kryte jest sklepieniem z lunetami oraz posiada dekorację malarską z wizerunkami czterech ewangelistów, a także ozdobne sztukaterie. Obecnie w Wielkiej Izbie Kamienicy Gruszewiczów mieści się Sala Ślubów.

Pod kamienicą Gruszewiczów znajduje się część trasy Podziemnego Przejścia Turystycznego w Jarosławiu (usytuowanego pod kamienicami nr 4, 5 i 6 w jarosławskim Rynku).

Kamienica Gruszewiczów stanowi obecnie własność Gminy Miejskiej Jarosław. Znajdują się tu m.in.: Galeria „Rynek 6” oraz księgarnia Miejskiego Ośrodka Kultury „Jarosławski Kuferek Artystyczny”, miejsce ciekawych inicjatyw kulturalnych. Ponadto w Kamienicy Gruszewiczów swoją siedzibę ma Stowarzyszenie „Muzyka Dawna”, a także Jarosławskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek oraz Miejskie Koło PTTK w Jarosławiu, organizacje prężnie działające na niwie turystycznej, przyczyniające się do promocji miasta i regionu.  

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...