Miejsca

Żydowskie

Biblioteka i sala modlitw

Zabytki i atrakcje - Żydowskie

W kamienicy pod adresem Rynek 15, która pochodzi z szesnastego lub siedemnastego stulecia, na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego stulecia przez wiele lat swoją siedzibę miało Żydowskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Tarbud”. Prężnie funkcjonowała tu również żydowska biblioteka ludowa. Czytelnia działała na podstawie statutu z tysiąc osiemset siedemdziesiątego pierwszego roku. Przewodniczącym instytucji był mężczyzna o imieniu dr Friedwald Arnold, a sprzedażą książek żydowskich zajmował się Drinster Chaim. Jak można się łatwo domyślić, druga wojna światowa niestety zakończyła działalność zarówno stowarzyszenia, jak i prężnie działającej biblioteki. Po zakończeniu drugiej wojny światowej pomieszczenia kamienicy przystosowano do nowych celów i rozpoczęła tu swoje funkcjonowanie biblioteka dziecięca.

Warto również dodać, że w tej samej kamienicy na pierwszym piętrze znajdowała się sala modlitw z kotarą o nazwie „Arka Przymierza” z dziewiętnastego stulecia, przepięknie malowana przez wiedeńskich, światowej klasy artystów. Podczas wojny również sala modlitw siłą rzeczy nie mogła nadal pełnić swojej roli, a po zakończeniu działań wojennych w pomieszczeniach sali modlitw urządzono mieszkania prywatne. Tak zostało do dnia dzisiejszego – obecnie również pomieszczenia dawnej sali modlitw zajmują lokatorzy – wielu z nich pewnie nie ma świadomości, jak bogatą historię kryje ich mieszkanie.

Na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku w Jarosławiu było pięć prywatnych domów modlitwy.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...