Jarosławskie Muzeum oficjalnie działa od roku 1925. Muzeum powołano w 550 rocznicę lokacji miasta, jego pierwszym dyrektorem został Jan Harlender. Początkowo siedzibę Muzeum stanowił Ratusz, następnie w latach 1938-1945, na potrzeby Muzeum oddano kamienicę Attavantich.
Od roku 1945 siedzibą Muzeum w Jarosławiu jest Kamienica Orsettich, jedna z najpiękniejszych późnorenesansowych budowli mieszkalnych w Polsce. Ekspozycje muzealne zostały dostosowane do pierwotnego charakteru kamienicy (mieszkano na piętrze, natomiast funkcje handlowe i reprezentacyjne koncentrowały się na parterze).
W pomieszczeniach zwanych sienią dolną umieszczono ekspozycję historyczną, na piętrze zaś zaaranżowano wnętrza mieszkalne. W sieni dolnej i w sklepie wyeksponowano między innymi portrety właścicieli miasta, wyroby miejscowego rzemiosła, miecze i okowy katowskie, obrazy i rzeźby przedstawiające świętych patronów miasta, portrety mieszczan jarosławskich, widoki miasta, militaria i muzealia związane ze szkolnictwem.
Najbardziej reprezentacyjnym wnętrzem kamienicy była i jest Wielka Izba. Jej znaczenie podkreśla piękne wyposażenie: włoskie meble renesansowe, szafy gdańskie, monumentalna gotycka rzeźba przedstawiająca Madonnę z Dzieciątkiem, XVII-wieczne obrazy włoskie i flamandzkie oraz umieszczone w almariach wyroby rzemiosła artystycznego. Na piętrze przedstawione są stylizowane wnętrza mieszczańskie: salonik eklektyczny, jadalnia, salonik biedermeierowski, sala „z paskami” czy też pokój panieński.