Szlaki

Zwiedzanie miasta

Szlak kultury wschodniej

3.1 km 1:30 hh

Jarosław od początku swojego istnienia Jarosław funkcjonował na styku dwóch kultur: polskiej, rozwijającej się pod wpływem religii rzymskokatolickiej, oraz wschodniej, należącej do obszaru wpływów prawosławia, a potem też grekokatolików. Szlak kultury wschodniej pokazuje najważniejsze miejsca związane z mieszkającymi w Jarosławiu wyznawcami religii prawosławnej i greckokatolickiej.

Na trasie szlaku znajdą się bardzo ważne obiekty sakralne oraz budynki świeckie. Świadczą one o bogatej i ciekawej historii Jarosławia, jako grodu założonego przez księcia kijowskiego Jarosława Mądrego oraz przybyłych wraz z nim mieszkańców Rusi. Podczas spacerowania jarosławskim szlakiem kultury wschodniej, poznamy historię założenia grodu Jarosław, dowiemy się, gdzie powstała pierwsza prawosławna świątynia i w której części Jarosławia znajdowała się dzielnica zamieszkiwana przez Rusinów, tak zwane Przedmieście Ruskie. Zobaczymy prezbiterium najstarszej zachowanej świątyni greckokatolickiej znajdującej się obecnie w parku im. Czesławy Romany Puzon ps. „Baśka”, gdzie dawniej znajdował się cmentarz ruski.

Dowiemy się, gdzie znajdowała się kamienica znanego kompozytora Stanisława Ludkiewicza oraz bursa szkolna dla młodzieży greckokatolickiej. Poznamy także historię budowy cerkwi konkatedralnej pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego i zobaczymy znajdującą się w niej cudowną ikonę „Brama Miłosierdzia” oraz niezwykle cenny, XVII-wieczny ikonostas. Na samym końcu zagłębimy się w powojenne, jakże tragiczne losy grekokatolików jarosławskich, związane z okresem wysiedleń i zniesienia kościoła greckokatolickiego w państwach byłego bloku komunistycznego.

Zdjęcia

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...