Miejsca

Prawosławne | greckokatolickie

Ikona Brama Miłosierdzia

Zabytki i atrakcje - Prawosławne | greckokatolickie

Bardzo cenny zabytek, jakim jest ikona Brama Miłosierdzia znajduje się w Cerwki kontrkatedralnej pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Świątynia ta została zbudowana na fundamentach dawnego zamku Ostrogskich. Konsekrowano ją 1747 roku, pomimo iż znajdowała się jeszcze w stanie surowym. Świątynia jest jednym z jarosławskich sanktuariów. W jej wnętrzu podziwiać można przepiękną ikonę Matki Boskiej w typie Hodegetrii: Brama Miłosierdzia, otoczoną wielkim kultem i stanowiącą cel licznych pielgrzymek. Ikona ta w osiemnastym wieku znajdowała się w innej jarosławskiej cerkwi: „Uspinnia Preczystoji Diwy Marii”, z której została uroczyście przeniesiona do nowo wybudowanej świątyni. Ikona malowana jest temperą na podobraziu z trzech desek lipowych, wykonanym w kształcie ośmioboku. Ukazuje Matkę Boską przedstawioną w półpostaci, trzymającą na lewym ramieniu postać Jezusa, prawą zaś dłonią wskazującą na Niego.

Ikona namalowana została prawdopodobnie w pierwszej połowie osiemnastego wieku, od początku otoczona była ogromnym kultem, jako wsławiona licznymi łaskami. Do jej stóp przybywały rzesze wiernych, modlących się o jej wstawiennictwo. W 1779 roku papież Pius VI w Brewe Apostolskim uznał ikonę „Myłoserdia Dweri” za cudowną i nadał jej odpowiednie odpusty. W roku 1996, z okazji czterechsetnej rocznicy Unii Brzeskiej Ikona została koronowana koronami papieskimi. Wielkim wyróżnieniem dla miasta Jarosławia była prośba papieża Franciszka, by łaskami słynąca ikona była obecna na Placu Świętego Piotra w Rzymie podczas inauguracji Roku Miłosierdzia w Kościele Katolickim, która miała miejsce 8 grudnia 2015 roku.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...