Miejsca

Zabytkowe kamienice

Kamienica Marysieńki

Zabytki i atrakcje - Zabytkowe kamienice

W roku 1665 Hetman Wielki Koronny Jan Sobieski ożenił się z wdową po Janie Zamojskim – Marią Kazimierą, stając się jednocześnie współwłaścicielem tej części Jarosławia, którą jego małżonka odziedziczyła po swym pierwszym mężu, Janie Zamojskim. Na skutek dziedziczenia Marysieńka weszła w posiadanie kamienicy z końca szesnastego wieku, która znajdowała się w jarosławskim Rynku.

Królowa Marysieńka, przebywając w Jarosławiu w lipcu 1673 roku nie zatrzymała się we wspomnianej kamienicy, lecz na prośbę męża (czyli króla Jana Sobieskiego), który pisał: „Wać moja panno, racz poranić, aby wcześnie stanąć w Jarosławiu. W klasztorze stanąć życzę panieńskim, bo przecię miejsce obronne i weselsze nad inne” gościła w obronnym opactwie sióstr benedyktynek na wzgórzu świetego Mikołaja. (Jan Sobieski, Listy do Marysieńki, tom drugi, opracowanie Leszek Kukulski, Warszawa 1973 roku). Kamienica posiada obecnie klasycyzującą elewację, niespotykaną w przypadku pozostałych kamienic i nazywana jest „kamienicą Marysieńki”.

W kamienicy tej mieści się siedziba zasłużonego dla miasta Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia. Celem tej organizacji, która prowadzi ożywioną działalność w zakresie kultury, sztuki i tradycji jest rozpowszechnianie wiedzy o Jarosławiu i okolicy, a także ochrona zabytków i ich promocja. W siedzibie Stowarzyszenia odbywają się różnego rodzaju odczyty, spotkania z ludźmi kultury, sztuki czy nauki, koncerty oraz wystawy. Milośnicy Jarosławia aktywnie działający na rzecz miasta wychodzą w różnego rodzaju inicjatywami i projektami.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...