Miejsca

Koszary wojskowe

Kasyno wojskowe

Obiekty militarne - Koszary wojskowe

Budynek dawnego kasyna wojskowego pochodzi z XIX wieku. Stoi przy ulicy Grunwaldzkiej, która jest ruchliwą arterią miasta. Obecnie w budynku mieszczą się lokale komercyjne.

Budynek kasyna powstał na potrzeby stacjonującego w mieście garnizonu Jarosław. Korzystali z niego również cywile, kwitło tu życie kulturalne i towarzyskie miasta. Na uwagę zasługuje także kościół Świętego Ducha, usytuowany nieopodal kasyna. Budynek został włączony do systemu obrony miasta przez Jana III Sobieskiego. Miał chronić Bramę Krakowską. O charakterze obronnym przypominają okienka strzelnicze rozmieszczone pod okapem dachu budynku.

Na budynku znajduje się tablica upamiętniająca mieszkańca Jarosławia, Michała Zielińskiego. To on był autorem popularnej żołnierskiej piosenki: „Serce w plecaku”.

W XX wieku ulicą Grunwaldzką biegł deptak miejski zwany jarosławskim corso. Działało tu wiele restauracji, kawiarni i sklepów. Deptak przebudowano na ulicę w latach 70. XX wieku.

 

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...