Miejsca

Rzymskokatolickie

Ołtarz relikwii

Zabytki i atrakcje - Rzymskokatolickie

W Jarosławskiej Bazylice pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej od ponad sześciu wieków czci się Maryję w wizerunku cudownej Piety. Przepiękna świątynia, która początkowo pozostawała w rękach jezuickich, obecnie znajdująca się pod opieką ojców Dominikanów, przyciąga rzesze pielgrzymów i turystów, którzy modlą się przed wizerunkiem Maryi oraz podziwiają niespotykane piękno jarosławskiej Bazyliki.

Pośród wielu cennych zabytków, które znajdują się w jarosławskim sanktuarium, należy wyróżnić Ołtarz Relikwii Świętych. Ołtarz ten usytuowany jest w południowym ramieniu transeptu, pochodzi zaś z początków osiemnastego wieku. Zgromadzono w nim relikwie pochodzące od czwartego do siedemnastego wieku. Ufundowany został przez jezuitę, Wojciecha Rozborskiego, wykonano go zaś w latach 1708-1709, po pożarze kościoła z 1707 r. Jego poświęcenia w dniu 12 czerwca 2001 roku metropolita przemyski, arcybiskup Józef Michalik. Jest to obiekt unikatowy, zawiera bowiem niemal 200 relikwii świętych, błogosławionych, szat liturgicznych i przedmiotów z miejsc otaczanych czcią. W ołtarzu zobaczyć możemy m.in. relikwie Ojca Świętego Jana Pawła II, szkielet świętego Teofila – patrona rycerstwa podolskiego, gałązki i kamienie z ogrodu Getsemani.

Relikwie zgromadzone w ołtarzu umieszczono w geometrycznych, przeszklonych polach na tle barwnych tkanin. Ozdobione zostały jedwabnymi kwiatami, złotymi spiralkami, szlachetnymi kamieniami i szklanymi paciorkami, opatrzone zaś są banderolami z imionami Świętych i Błogosławionych.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...