Szlaki

Zwiedzanie miasta

Szlak kupiecki

500 m 1:00 hh

Obiekty wchodzące w skład Szlaku Kupieckiego skoncentrowane są w obrębie jarosławskiej starówki – zwłaszcza Rynku. To tutaj w przeważającej mierze skupiał się handel, Rynek bowiem stanowił plac targowy.

Wędrując omawianym szlakiem można zapoznać się z historią i architekturą najstarszych i najcenniejszych jarosławskich kamienic: Attavantich, Orsettich, Gruszewiczów czy Rydzikowej. Zwiedzając te piękne kamienice można poznać tzw. typ, kamienicy jarosławskiej, poza tym miastem w Polsce nie spotykany.

Kamienice tego typu dostosowane były do potrzeb handlowych, a wzorowane na typowych dla Orientu domach nazywanych fonduku. Charakteryzują się wiatą (rodzajem wewnętrznego dziedzińca), oświetloną oknami lub świetlikami wyprowadzonymi ponad dach nadbudowy. Dla celów handlowych użyteczne były także piwnice, tzw. składy kupieckie, często kilkukondygnacyjne, znajdujące się pod wszystkimi budowlami na terenie Starego Miasta. Drążone były w skale lessowej, której warstwa pod powierzchnią rynku wynosi ok. 30 m. Piwnice te wykorzystywane były do magazynowania towarów przywożonych na jarosławskie jarmarki.

Na szlaku kupieckim znajduje się także neorenesansowy budynek Hali Targowej, która była jednym z pierwszych bazarów kupieckich na ziemiach polskich. Wędrując ul. Grodzką natrafia się na relikty Bramy Krakowskiej, którą przybywali do miasta kupcy przybywający na jarosławskie jarmarki od strony Krakowa. Szlak kupiecki pozwala zapoznać się z obiektami, które stanowią cenną pamiątkę jego handlowej potęgi.

Zdjęcia

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...