Miejsca

Żydowskie

Jad Charuzim

Zabytki i atrakcje - Żydowskie

Nazwą Jad Charuzim określa się Towarzystwo Wzajemnej Pomocy Rękodzielników Żydowskich, które mieściło się w jednym z najbardziej reprezentacyjnych obiektów w mieście, czyli w budynku przy obecnej ulicy Hetmana Jana Tarnowskiego. Budynek ten, zbudowany w stylu klasycznym, powstawał w latach tysiąc dziewięćset siedem do tysiąc dziewięćset dwanaście, a sfinansowały go składki członków stowarzyszenia. Wewnątrz mieścił salę modlitw, salę widowiskową i teatralną wraz z zapleczem, funkcjonowały tu także trzyletnie przedszkole oraz Żydowski Związek Kredytowy. W budynku odbywały się kursy hebrajskiego organizowane przez Żydowskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Tarbud” oraz cieszące się dużą popularnością zajęcia Towarzystwa Gimnastyczno-Sportowego organizacji młodzieżowej „Dror”. Towarzystwo prowadziło również samopomoc i samokształcenie członków.

W czasie trwania drugiej wojny światowej, w tysiąc dziewięćset czterdziestym czwartym roku, w budynku znajdował się szpital Armii Czerwonej, a od roku tysiąc dziewięćset czterdziestego ósmego, mimo powojennych trudnych czasów, funkcjonował tu dość prężęnie Dom Kultury. Od tysiąc dziewięćset pięćdziesiątego roku działało tu Powiatowe Ognisko Baletowe noszące imię Lidii Nartowskiej, a od tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego - Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. W roku dwa tysiące szóstym budynek został odzyskany przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie. Obecnie administratorem obiektu jest Urząd Powiatowy w Jarosławiu.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...