O Jarosławiu

Ciekawostki o Jarosławiu cz. 1

Autor: Joanna Gorlach
Autor: Joanna Gorlach

1. Zagadkowe odkrycie

Nieopodal jarosławskiego ratusza w 1967 roku dokonano zagadkowego odkrycia. Podczas prac związanych z przebudową nawierzchni Rynku, po północno-wschodniej stronie ratusza, na głębokości około półtora metra odkryto starą nawierzchnię drogową z „dyli dębowych”, pod którymi „w dole o okrągłym kształcie” znajdowało się „zbiorowisko ludzkich czaszek”. Nie przeprowadzono w tej sprawie szczegółowych badań archeologicznych ani nie sporządzono dokumentacji. Według planu miasta z przełomu piętnastego i szesnastego wieku miało w tym miejscu znajdować się miejsce straceń i pręgierz, co (biorąc pod uwagę fakt, iż we wskazanym miejscu nie znaleziono innych szczątków niż czaszki) skłoniło świadków zdarzenia do wysnucia wniosku, iż do odkrytego dołu wrzucano niegdyś szczątki skazańców. Czaszek była tak znaczna ilość, że (wg relacji kierownika nadzorującego prace budowlane) „załadowano nimi dwa samochody ciężarowe). Czaszki te zostały złożone w wybudowanym w tym celu grobowcu na Nowym Cmentarzu. Miejsce lokalizacji dołu zaznaczone zostało kostkami granitowymi w szarym kolorze.

2. Składy kupieckie

Jarosławskie podziemia, tak zwane. „składy kupieckie” przedstawiają wartość unikatową na szeroką skalę. Porównywalne są do sandomierskich i kłodzkich. Kilkukondygnacyjne piwnice, drążone w lessowej skale, znajdują się pod całym Starym Miastem.

3. Najwęższa kamienica

Na ulicy Grodzkiej w Jarosławiu znajduje się najwęższa jarosławska kamienica, licząca około dwa i pół metra szerokości.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...