Ciekawostki o Jarosławiu cz. 1
1. Zagadkowe odkrycie Nieopodal jarosławskiego ratusza w 1967 roku dokonano zagadkowego odkrycia. Podczas prac związanych z przebudową nawierzchni Rynku, po północno-wschodniej stronie...
więcej →1. Zagadkowe odkrycie Nieopodal jarosławskiego ratusza w 1967 roku dokonano zagadkowego odkrycia. Podczas prac związanych z przebudową nawierzchni Rynku, po północno-wschodniej stronie...
więcej →1. Jarosławski kat Z Jarosławiem związana jest postać kata. W Jarosławiu wykonywane były liczne egzekucje, co niewątpliwie miało związek z jarmarkami, które ściągały do miasta nie tylko...
więcej →1. Kamienica Orsettich Kamienica Orsettich uwieczniona została na jednej z trzydziestu dwóch monet o nominale 2 zł, upamiętniających miasta o istotnym znaczeniu w dziejach...
więcej →Wojewodzina wołyńska, księżna, Pani na Jarosławiu, której miasto zawdzięcza swój rozkwit. Żyła w latach 1575-1635. Urodziła się w Jarosławiu, jako pierworodna córka Zofii ze Sprowy i wojewody Jana Kostki.
więcej →Interesował ją wygląd i estetyka miasta. Zgodnie z jej zaleceniami Wilhelm Orsetti miał tak rozbudować swoją kamienicę, by służyła „ku ozdobie miastu i pożytkowi”.
więcej →Wilhelm Orsetti (Guglielmo) herbu Złotokłos, zmarły w 1659 r., był kupcem i bankierem pochodzenia włoskiego. W 1632 r. przybył do Polski z Lukki i został wpisany w poczet obywateli Krakowa.
więcej →W 1993 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny Anny Jenke - kobiety, która całe swoje życie poświęciła w służbie dla społeczności Jarosławia.
więcej →W samym centrum Jarosławia, w położonej na Rynku Kamienicy Attavantich, znajduje się wyjątkowe miejsce, wpisujące się w kulturalny klimat miasta – Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.
więcej →Jarosław jest miastem tętniącym życiem kulturalnym. Liczne instytucje, organizacje, stowarzyszenia mają ciekawą ofertę, w której każdy z mieszkańców może znaleźć coś interesującego dla siebie.
więcej →