O Jarosławiu

Ciekawostki o Jarosławiu cz. 3

Autor: Joanna Gorlach
Autor: Joanna Gorlach

1. Kamienica Orsettich

Kamienica Orsettich uwieczniona została na jednej z trzydziestu dwóch monet o nominale 2 zł, upamiętniających miasta o istotnym znaczeniu w dziejach Polski. Warunkiem wydania monety było posiadanie co najmniej 500-letniej tradycji samorządowości, istotne znaczenie w dziejach Polski oraz wkład w rozwój kultury. Uroczyste odsłonięcie dwuzłotowej monety miało miejsce 26 stycznia 2006 r. w Kamienicy Orsettich z udziałem ówczesnego prezesa NBP – prof. Leszka Balcerowicza.

2. Prosto z filmu

Twórcą jednej z najpopularniejszych piosenek żołnierskich „Serce w plecaku” jest Michał Zieliński, jarosławianin. Piosenkę tę można usłyszeć w filmie „Zakazane piosenki”.

3. Trudne losy młodzieży

Aresztowana w maju 1940 r. jarosławska młodzież została po przesłuchaniach przewieziona do Tarnowa, a następnie weszła w skład pierwszego transportu do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

4. Z Jarosławia do Hollywood

W Jarosławiu urodził się hollywoodzki producent filmowy żydowskiego pochodzenia Samuel Spiegel. Współpracował on przy takich kasowych obrazach jak „Most na rzece Kwai” czy „Lawrence z Arabii”, a jego produkcje trzykrotnie zdobywały Oscara w kategorii najlepszy film.

5. Unikatowe kamienice

W Jarosławiu zaobserwować możemy tzw. „typ kamienicy jarosławskiej”. Kamienice tego typu dostosowane były do potrzeb handlowych, a wzorowane na typowych dla Orientu domach nazywanych fonduku. Charakteryzowały się wiatą (rodzajem wewnętrznego dziedzińca), oświetloną oknami lub świetlikami wyprowadzonymi ponad dach nadbudowy.

 

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...