O Jarosławiu

Ważne postaci: Wilhelm Orsetti

Wilhelm Orsetti (Guglielmo) herbu Złotokłos, zmarły w 1659 r., był kupcem i bankierem pochodzenia włoskiego. W 1632 r. przybył do Polski z Lukki i został wpisany w poczet obywateli Krakowa.

Żoną Orsettiego została w tym samym roku Katarzyna Cieniowicówna, z którą miał kilkoro dzieci: córkę Annę, ochrzczoną w Kościele Mariackim, Katarzynę, Bartłomieja, Franciszka, Wilhelma, Annę Mariannę, Mikołaja.

Na podstawie zachowanych krakowskich ksiąg celnych można prześledzić handlowe operacje Orsettiego. Przez Austrię sprowadzał towary włoskie; mniej więcej co miesiąc otrzymywał jedną lub kilka skrzyń kosztownych jedwabi i sukien włoskich. W Polsce utrzymywał kontakty i prowadził interesy ze Lwowem, Jarosławiem, Lublinem, Warszawą, Poznaniem oraz Gdańskiem, dokąd spławiał Wisłą miedź.

Z Lublina sprowadzał do Krakowa jachty, z Poznania sukno wielkopolskie. W tym czasie Jarosław znany był ze swoich jarmarków, Orsetti więc bardzo szybko nawiązał bliskie kontakty z Jarosławiem. W 1633 r. nabył w mieście kamienicę. Chciał stworzyć dogodną placówkę dla swoich handlowych operacji. W zamiarze nabycia kamienicy wspierała go właścicielka miasta, księżna Anna Ostrogska. Chciała, by Orsetti ją tak rozbudował, by służyła „ku ozdobie miastu i pożytkowi”. Kamienica ta, zwana kamienicą Orsettich do dzisiaj stanowi ozdobę i wizytówkę miasta.

W 1643 r. Orsetti uważany był za najbogatszego kupca w Krakowie. Zajmował się również bankierstwem – pożyczał pieniądze pod zastaw Żydom krakowskim. Przed 1650 r. był najprawdopodobniej właścicielem kamienicy w Rynku krakowskim.

fot. Wikipedia.org

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...