O Jarosławiu

Położenie Jarosławia

Jarosław jest miastem położonym malowniczo na wysokiej krawędzi lewej terasy Sanu. Stanowi stolicę dużego powiatu, rozciągającego się po obu stronach tej rzeki.

Autor: Ling Visuals
Autor: Ling Visuals

Powiat jarosławski graniczy z powiatem zamojskim, lubaczowskim, przeworskim i przemyskim. Wschodni kraniec powiatu na siedmiokilometrowym odcinku graniczy z Ukrainą.
To urokliwe miasto usytuowane jest na pograniczu dwóch krain geograficznych: Pogórza Rzeszowskiego, często w tej części nazywanego Pogórzem Jarosławskim i Doliny Dolnego Sanu. W okolicach Jarosławia wzniesienia osiągają wysokość 210-240 m n.p.m. Różnicę w ukształtowaniu terenu, wynoszącą ponad 30 m nad poziom koryta Sanu, najlepiej można zaobserwować stojąc na punkcie widokowym w obrębie Małego Rynku, z którego to wzniesienia podziwiać można panoramę Kotliny Sandomierskiej.

Na skutek wielokrotnego przemieszczania się rzeki San zachowały się pozostałości starorzecza, zwane Sanowiskami, co wyraźnie zaznacza się właśnie w okolicach Jarosławia. Obecnie San na wielu odcinkach płynie korytem, które przekopane zostało na przełomie XIX i XX w. podczas regulacji rzeki. Na terenie miasta do Sanu wpadają trzy potoki: Stawki, Miłka i Głęboka.
W okolicach miasta występują charakterystyczne dla terenów lessowych głębokie wąwozy, tzw. wądoły. Między licznymi wzniesieniami i wąwozami znajdują się strumienie i rzeczki, które ubogacają i urozmaicają krajobraz.

Pod względem obszaru miasto zajmuje powierzchnię 35 km2. Na pobyt stały zameldowanych jest około 38 000 mieszkańców, z tendencją spadkową.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...