O Jarosławiu

Życie kulturalne w Jarosławiu

W samym centrum Jarosławia, w położonej na Rynku Kamienicy Attavantich, znajduje się wyjątkowe miejsce, wpisujące się w kulturalny klimat miasta – Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.

Autor: Mirosław Chudy
Autor: Mirosław Chudy

W samym centrum Jarosławia, w położonej na Rynku Kamienicy Attavantich, znajduje się wyjątkowe miejsce, wpisujące się w kulturalny klimat miasta – Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Ta młoda, bo działająca od 2009 roku instytucja, ma za zadanie upowszechniać, tworzyć i chronić kulturę, a także popularyzować walory kulturowe i turystyczne. Swoją działalnością obejmuje teren gminy Miejskiej Jarosław oraz obszary kulturowo i etnicznie z nią związane.

Kamienica Attavantich, siedziba Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, pełniła przez cały XIX wiek ważne funkcje. To tutaj, po zajęciu ratusza przez Austriaków, ulokowano władze gminy miejskiej, a następnie sąd. W XX wieku mieściła się tu szkoła ludowa oraz założone przez wybitną pianistkę, Marię Turzańską –Towarzystwo Muzyczne im. Fryderyka Chopina.

Dziś na parterze budynku Centrum Kultury i Promocji znajduje się Punkt Informacji Turystycznej, gdzie można uzyskać informacje na temat miasta, regionu, a także nabyć różnego rodzaju pamiątki i upominki. Również na parterze mieści się Galeria w Holu u Attavantich. Do dyspozycji turystów pozostają także przewodnicy oraz Podziemne Przejście Turystyczne. Pierwsze piętro zajmuje Galeria Główna. To tutaj co 4 tygodnie odbywają się wernisaże i wystawiane są różne formy sztuki. Z tą galerią sąsiaduje kolejna – Galeria Debiutów, umożliwiająca młodym, zdolnym artystom, pierwsze publiczne zaprezentowanie swoich prac. Ostatnią kondygnację zajmuje Sala Lustrzana, będąca jak dawniej miejscem imprez kulturalnych i koncertów. To tutaj odbywają się małe formy artystyczne, wieczory poezji oraz kameralne spotkania ludzi zafascynowanych życiem kulturalnym miasta.

W Jarosławiu działa również Miejski Ośrodek Kultury, mieszczący się w dawnym budynku „Sokoła”. W jarosławskim MOK-u działają: „Mała Galeria”, „Galeria w Korytarzu”, „Galeria Projektor Sztuki” oraz zespoły, kluby, koła, skupiające osoby o różnych zainteresowaniach. Organizowane są ciekawe kursy i warsztaty, na scenie występują aktorzy grupy teatralnej „Plaster”.

Duży wpływ na życie kulturalne w Jarosławiu mają prężnie działające stowarzyszenia. Głównym wydarzeniem organizowanym przez Stowarzyszenie „Muzyka Dawna w Jarosławiu” jest Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni”, mający miejsce w ostatnim tygodniu sierpnia. Koncerty festiwalowe odbywają się w zabytkowych jarosławskich świątyniach, a miasto staje się mekką dla melomanów z całego świata.

Równolegle w Jarosławiu ma miejsce jeszcze jedno bardzo istotne wydarzenie kulturalne – Jarmark Jarosławski. Podczas tego czterodniowego święta Rynek ożywa jak za dawnych czasów, kiedy jarmarki przyciągały tu kupców z całego świata. Jarmark Jarosławski oraz Festiwal stały się wizytówką miasta na kulturalnej mapie Polski.

Kolejną imprezą, która na stałe wpisała się w jarosławski kalendarz wydarzeń kulturalnych jest Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej, organizowany we wrześniu przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Przez tydzień mieszkańcy regionu uczestniczą w wydarzeniach artystycznych ukazujących różne kręgi kulturowe i religijne. Spotkania autorskie, koncerty, prezentacje multimedialne, wystawy fotografii oraz wyświetlane filmy przybliżają uczestnikom piękno Kresów.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...