O Jarosławiu

Jarosław miastem wielu kultur

Jarosław jest miastem typowo kresowym, miastem wielokulturowym. Od najdawniejszych czasów ścierał się tu wschód z zachodem.

Autor: arch. CKiP
Autor: arch. CKiP

Podczas słynnych jarosławskich jarmarków do miasta przybywali kupcy nie tylko z Europy, ale również ze Wschodu. Pozostałością po tych barwnych czasach są nazwy jarosławskich kamienic: Orsettich i Attavantich, nazwa ulicy Ormiańskiej.

Do dnia dzisiejszego w mieście zachwyca wielość świątyni różnych religii i obrządków. Obok świątyń rzymskokatolickich możemy podziwiać monumentalną cerkiew konkatedralną pw. Przemienienia Pańskiego, w której znajduje się cudowna ikona „Brama Miłosierdzia”. Pamiątką po wyznawcach obrządku wschodniego jest także prezbiterium dawnej cerkwi pw. Zaśnięcia NMP, znajdujące się w Parku Czesławy „Baśki” Puzon.

Przez Jarosław prowadzi Szlak Chasydzki, dzięki któremu można poznać liczne obiekty pozostałe po żydowskiej społeczności Jarosławia. W mieście znajdują się dwie synagogi, budynki pożydowskie, jak np. budynek Towarzystwa Żydowskiego Jad-Charuzjm, oraz cmentarz żydowski – kirkut, położony na obrzeżach miasta. Kres społeczności żydowskiej w mieście położyła masowa eksterminacja podczas II wojny światowej.

Przez pewien okres czasu Jarosław posiadał także świątynię protestancką, którą za czasów austriackich stanowił kościółek św. Ducha, zamieniony na zbór ewangelicki.

W mieście można odnaleźć ślady bytności Węgrów i ich kultury. Jedna z ulic nosi nazwę ulicy Węgierskiej, a na terenie opactwa sióstr benedyktynek, gdzie po upadku powstania antyhabsburskiego przebywał książę Franciszek Rakoczy, znajduje się baszta Węgierska. W mieście również usytuowane są dwa kopijniki oraz pomnik przyjaźni polsko-węgierskiej.

Imprezą, która wspaniale ukazuje wielokulturowy charakter Jarosławia, jest Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej, organizowany we wrześniu. Przez tydzień mieszkańcy Jarosławia i regionu uczestniczą w wydarzeniach artystycznych pokazujących różne kręgi kulturowe i religijne. Spotkania autorskie, koncerty, prezentacje multimedialne, wystawy fotografii oraz wyświetlane filmy przybliżają uczestnikom piękno kresowych ziem.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...