O Jarosławiu

Anna Jenke - Sługa Boża z Jarosławia

W 1993 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny Anny Jenke - kobiety, która całe swoje życie poświęciła w służbie dla społeczności Jarosławia.

fot. Wikipedia.org Autor: fot. Wikipedia.org
Autor: fot. Wikipedia.org

Anna Jenke urodziła się w 1921 r. w Błażowej. W wieku siedmiu lat wraz z rodzicami przeniosła się do Jarosławia, gdzie przyjęła komunię św., a następnie sakrament bierzmowania. W Jarosławiu uczęszczała do czteroletniej szkoły powszechnej, następnie do Prywatnego Gimnazjum Żeńskiego im. Juliusza Słowackiego, później zaś przez cztery lata do Prywatnego Gimnazjum Żeńskiego Sióstr Niepokalanek i Liceum Ogólnokształcącego, które ukończyła w 1939 r. Była zaangażowana w działalność harcerską. Od pierwszych dni wojny przygotowywała z harcerkami zapasy żywności, pracowała w Pogotowiu Ratunkowym, w szpitalu, opiekowała się przebywającymi w jej rodzinie dziećmi, działała na rzecz ludzi poszkodowanych i biednych.

Wraz z księdzem Stanisławem Szpetnarem, swoim spowiednikiem, od 1942 r. brała udział w tajnym nauczaniu jako nauczycielka Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu.
Po wojnie, w 1945 r. podjęła studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studia ukończyła w 1950 r., uzyskując tytuł magistra filologii polskiej. Po studiach pracowała jako nauczyciel i wychowawca jarosławskiej młodzieży, a od 1956 r., po zwolnieniu z pracy, w Bibliotece Miejskiej w Jarosławiu. Od września 1958 r. podjęła pracę jako nauczycielka w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, a od 1959 r. pełniła funkcję dyrektora tej placówki. Zapamiętana została jako wspaniała opiekunka i przyjaciółka młodzieży.
6 października 1972 r. Uchwałą Rady Państwa została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Anna Jenke zmarła 15 lutego 1976 r. na chorobę nowotworową i została pochowana w grobowcu rodzinnym na Starym Cmentarzu.


W 1997 r. jej szczątki zostały przeniesione do kościoła pw. św. św. Mikołaja i Stanisława. Prochy Służebnicy Bożej zostały wraz z resztkami odzieży umieszczone w dwóch trumienkach i złożone w krypcie w bocznej kaplicy.

fot. Wikipedia.org

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...