O Jarosławiu

Historia Jarosławia

Dzieje miasta sięgają pierwszej połowy XI w., kiedy to książę ruski, Jarosław Mądry wzniósł na lewym, stromym brzegu rzeki San warowny gród, który nazwał swoim imieniem. Jarosław początkowo usytuowany był na terenie wzgórza św. Mikołaja.

Autor: Joanna Gorlach
Autor: Joanna Gorlach

W 1375 książę Władysław Opolczyk przeniósł miasto na sąsiednie wzgórze, nadając mu prawa magdeburskie. Pod koniec XIV w. miasto dostało się w wyniku nadania królewskiego w posiadanie możnej rodziny Tarnowskich.

Dzięki położeniu na skrzyżowaniu ważnych dróg handlowych, Jarosław już w XV w. posiadał istotne znaczenie gospodarcze. Okres największej świetności miasto przeżywało w XVI i XVII w., stając się ważnym ośrodkiem handlowym, znanym w świecie dzięki jarmarkom, które uważane były za jedne z największych w ówczesnej Europie.

Wspaniałą opiekunką miasta była jego właścicielka, wojewodzina wołyńska, księżna Anna Ostrogska. Ta fundatorka i dobrodziejka jarosławskich kościołów i klasztorów, niezwykle sprawna władczyni, obejmowała troską każdą dziedzinę życia miejskiego.

Powolny, stopniowy upadek Jarosławia rozpoczął się w pierwszej połowie XVIII w. Ożywienie nastąpiło, gdy miasto w połowie XIX w. stało się stolicą powiatu i otrzymało połączenie kolejowe z Krakowa do Lwowa, a także na skutek rozbudowy koszar i magazynów wojskowych.
We wrześniu 1939 r. do miasta wkroczyły oddziały niemieckie, a w maju 1940 r. rozpoczęły się aresztowania jarosławskiej młodzieży, która weszła w skład pierwszego transportu do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

Obecnie miasto znajduje się na terenie województwa podkarpackiego, stanowi stolicę powiatu, a liczba jego mieszkańców wynosi około 38 000 osób.

 

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...