Szlaki

Zwiedzanie miasta

Droga św. Jakuba Via Regia

2.5 km 2:00 hh

Droga św. Jakuba – po hiszpańsku Camino de Santiago – to szlak istniejący od blisko 1200 lat, biegnie niemal przez całą Europę, jest łącznikiem różnych narodowości, kultur i wyznań. Ma wiele odcinków i odgałęzień, w niemal wszystkich krajach europejskich. W Polsce do chwili obecnej oznakowano i wytyczono 22 odcinki Szlaków Jakubowych o łącznej długości blisko 5000 km. Z terenu Podkarpacia jest to ponad trzy i pół miesiąca pieszej wędrówki lub ponad miesiąc podróży rowerem.

Na powstanie Podkarpackiej Drogi św. Jakuba Via Regia wpływ miały uwarunkowania historyczne, bowiem szlak nawiązuje do przebiegu historycznego traktu handlowego prowadzącego z Kijowa do Santiago de Compostela. Powstały w XIII wieku pod nazwą Via Regia, czyli Droga Królewska, był przede wszystkim szlakiem kupieckim.

Podkarpacka Droga św. Jakuba Via Regia to ponad 200-kilometrowy szlak prowadzący z Medyki przez Przemyśl, Jarosław, Przeworsk, Łańcut, Rzeszów, Ropczyce do Pilzna, gdzie łączy się z zachodnimi odcinkami biegnącymi do Zgorzelca i dalej przez Niemcy, Francję do Hiszpanii.

Mając na uwadze rozwój kultu św. Jakuba na Podkarpaciu oraz dbanie o Szlak Jakubowy grupa czcicieli św. Jakuba i harcerzy ZHR, 13 października 2013 r. powołała do życia Bractwo św. Jakuba Apostoła przy sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku. Bractwo wywodzi się bezpośrednio z Bractwa św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych i nawiązuje do historycznych i duchowych wartości Bractwa Grobu Chrystusowego w Przeworsku, którego celem było rozpowszechnianie kultu Grobu Pańskiego oraz opieka nad pielgrzymami.

Droga św. Jakuba Via Regia w województwie podkarpackim:

Długość 253 km, w tym szlak główny 200 km (Medyka – Pilzno), łącznikowy 40 km (Korczowa – Przemyśl) i szlak łącznikowy 13 km (Zawarcie – Tuligłowy – Rokietnica).

Przebieg szlaku głównego: Medyka (4054 km), Przemyśl (4030 km), Jarosław (3991 km), Przeworsk (3979 km), Łańcut (3949 km), Rzeszów (3921 km), Pilzno (3852 km).

Obiekty związane ze szlakiem w Jarosławiu:

– Punkt Informacji Drogi św. Jakuba Via Regia mieści się w budynku biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu, kontakt: Jacek Marian Hołub, tel. 502338847;

– Cerkiew grecko-katolicka pw. Przemienienia Pańskiego (Sanktuarium Maryjne „Brama Miłosierdzia”):

  • ikona Przemienienia Pańskiego w ścianie ikonostasu,
  • witraż w prezbiterium Przemienienie Pańskie,
  • muszla pielgrzyma w gablocie przeszklonej jako dar wotywny;

– Bazylika Matki Bożej Bolesnej – polichromia filaru nawy głównej (św. Jakub Apostoł Starszy pielgrzym z podniesioną nogą oraz alegoria pielgrzymowania w arkadzie nawy północnej);

­­– Klasztor oo. Dominikanów – korytarz klasztorny (polichromia Jakuba Sobieskiego herbu Janina pielgrzyma będącego w Santiago de Compostela);

– tablica informacyjna i kierunkowskaz na parkingu przed założeniem klasztorno-kościelnym ul. Dominikańska;

Słupy kilometrowe:

– słup kilometrowy – campus Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu (3993km)

– słup kilometrowy – skwer Mały Rynek (3990 km)

Zdjęcia

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...