Miejsca

Prawosławne | greckokatolickie

Cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego

Zabytki i atrakcje - Prawosławne | greckokatolickie

Cerkiew pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego została zbudowana na fundamentach dawnego zamku Ostrogskich. Jest to świątynia grekokatolicka, jej budowę rozpoczęto w 1717 roku, jednak postępowała ona bardzo powoli, przede wszystkim ze względu na brak dostatecznych funduszy. Budowa świątyni została ukończona dzięki hojności bogatego kupca, Eliasza Wapińskiego. Cerkiew konsekrowano w połowie osiemnastego wieku, a dokładniej w 1747 roku, pomimo iż znajdowała się jeszcze w stanie surowym. W latach 1911-1912 świątynia została przebudowana z jednonawowej na trzynawową z wieżami i kopułą. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, na skutek wysiedleń ludności grekokatolickiej, cerkiew została pozbawiona gospodarza. W latach powojennych obiekt użytkowany był przez parafię łacińską: odprawiane w nim były nabożeństwa dla dzieci i młodzieży. W 1987 roku grekokatolicy odzyskali swoją świątynię, która w następnych latach (1987-1993) została wyremontowana i przywrócona do celów sakralnych.

Fundatorzy cerkwi, Eliasz i Pelagia Wapińscy zostali pochowani w kryptach świątyni.

W jarosławskiej cerkwi znajduje się także cenna ikona Matki Boskiej w typie Hodegetrii: Brama Miłosierdzia. Ikona została koronowana koronami papieskimi w roku 1996, z okazji czterechstelecia Unii Brzeskiej. Wielkim wyróżnieniem dla miasta była prośba papieża Franciszka, by łaskami słynąca ikona była obecna na Placu św. Piotra w Rzymie podczas inauguracji Roku Miłosierdzia w Kościele Katolickim, która odbyła się 8 grudnia 2015 roku.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...