Miejsca

Koszary wojskowe

Koszary Robinsohna

Obiekty militarne - Koszary wojskowe

W połowie dziewiętnastego stulecia w podkarpackim misteczku zaczęło brakować miejsca, żeby zakwaterować coraz liczniej przybywające do Jarosławia austriackie wojsko. Żołnierzy niemalże z dnia na dzień przybywało więcej, coraz częściej zdarzało się, że na siedziby dla nich przeznaczano zabudowania prywatne - mieszkańcy nie mieli wyjścia, musieli swoje prywatne lokale udostępnić wojsku. W tym czasie powstały również tak zwane koszary przy ulicy Podzamcze, prowadzącej do kościoła Bożego Ciała. Założono je w budynkach należących do niejakiego Robinsohna. Pod koniec dziewiętnastego stulecia w koszarach stacjonowała kawaleria. Cały kompleks otoczony został drewnianym ogrodzeniem i obejmował dwukondygnacyjny budynek oraz magazyny, a także stajnie, w których odpoczywały kawaleryjskie konie. Dwukondygnacyjny obiekt zachował się do dziś – znajduje się pod adresem ulica Podzamcze 37.

Na początku dwudziestego wiek, a dokładniej w roku 1907, zabudowania po koszarach zostały oddane na wynajem miejscowym przedsiębiorcom. Na początku obiekty wynajęli panowie Adolf Stahl i Leon Dyma, którzy dolną kondygnację przeznaczyli na pomieszczenia prężnie działającej fabryki korków, natomiast na pierwszym piętrze urządzili kancelarię i mieszkania. 

Po drugiej wojnie światowej caly gmach główny został przystosowany pod wynajem mieszkań i tak jest do dnia dzisiejszego. Pozostałe budynki, czyli stajnie i magazyny, niestety uległy rozbiórce. Możemy sobie jedynie wyobrazić, jak wyglądały w czasach ich świetności.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...