Miejsca

Zabytkowe kamienice

Kamienica Stanisława Ludkiewicza – kompozytora ukraińskiego

Zabytki i atrakcje - Zabytkowe kamienice

Stanisław Ludkiewicz był kompozytorem, pedagogiem, badaczem folkloru, autorem licznych kompozycji chóralnych, pieśni, utworów kameralnych czy też utworów na orkiestrę symfoniczną. Swoje kompozycje opierał w głównej mierze na tradycyjnym folklorze ukraińskim. Tworzył i pracował we Lwowie, jednak urodził się w Jarosławiu w 1879 r. i tutaj spędził swoje najmłodsze lata uczęszczając do szkoły podstawowej a następnie gimnazjum. Pochłonięty pasją do muzyki, podjął studia w Konserwatorium Wiedeńskim, gdzie zdobył tytuł doktora muzykologii (wcześniej ukończył jeszcze filologię na Uniwersytecie we Lwowie). Niebywały talent muzyczny Ludkiewicza przełożył się na spory sukces na niwie zawodowej. Kompozytor przez wiele lat był wykładowcą i kierownikiem Katedry Teorii Kompozycji Państwowego Konserwatorium Lwowskiego. To właśnie Ludkiewicz był współzałożycielem i dyrektorem Instytutu Muzycznego im. M. Łysenki we Lwowie.

Zmarł w 1979 r. we Lwowie i został pochowany na cmentarzu Łyczakowskim w pierwszej alei.

Rodzice Stanisława Ludkiewicza byli nauczycielami. Ojciec był dyrektorem obecnej Szkoły podstawowej nr 7 na Przedmieściu Dolnoleżajskim. W korytarzu tej szkoły, która stoi na miejscu dawnego budynku należącego do rodziny Ludkiewiczów, umieszczona została pamiątkowa tablica poświęcona kompozytorowi. Przy cerkwi Przemienienia Pańskiego znajduje się ulica Stanisława Ludkiewicza (część dawnej ul. Tatarskiej). Artysta mieszkał przez pewien czas w kamienicy przy ul. Kraszewskiego 43, wzniesionej przez swojego ojca, Filipa Michała Ludkiewicza.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...