Miejsca

Prawosławne | greckokatolickie

Bursa szkolna dla młodzieży greckokatolickiej

Zabytki i atrakcje - Prawosławne | greckokatolickie

Na początku XX wieku w Jarosławiu powstało wiele instytucji kulturalnych, oświatowych, a także społecznych. Można wśród nich wymienić choćby: Towarzystwo Mieszczan i Rzemieślników „Rodyna” czy filię „Proświty”, największej ukraińskiej organizacji oświatowej w Galicji. Współzałożycielem tych instytucji był ksiądz Cyprian Chotyniecki, proboszcz i dziekan parafii greckokatolickiej w Jarosławiu w latach 1906–1942. Ksiądz Chotyniecki pełnił wiele funkcji, był między innymi gimnazjalnym katechetą greckokatolickim (w latach 1899–1906), a także diecezjalnym wizytatorem (w latach 1928–1931).

Z jego zamysłu powstało także Towarzystwo Ruska Bursa. Jak podają źródła, w 1893 roku parafia greckokatolicka w Jarosławiu liczyła około czterech tysięcy wiernych (rok przed wybuchem drugiej wojny światowej ich liczba zmalała do 1947), z czego 335 osób to była młodzież ucząca się w różnych jarosławskich szkołach. Uczniowie często pochodzili spoza miejscowości i ze względu na naglącą potrzebę ich zakwaterowania ksiądz Chotyniecki zainicjował budowę internatu. Tym sposobem z fundacji Towarzystwa Ruska Bursa w 1904 roku przy ul. Poniatowskiego 6 (dawny Rejon Dróg) rozpoczęto budowę okazałego gmachu z przeznaczeniem na internat. Internat nosił nazwę „Bursa św. Onufrego”.

Oprócz tej bursy w Jarosławiu istniały jeszcze dwie: bursa Mikołaja Kopernika powstała w 1873 roku z inicjatywy księdza Franciszka Wojnara dla młodzieży polskiej oraz powstała w 1880 roku bursa dla młodzieży wyznania mojżeszowego „Talmud Thora”.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...