Zbudowana na przełomie XVI i XVII w., jako podcieniowa, z wiatą i wielką izbą. W 1636 r. własność wójta Olbrachta Rabinowskiego. Od 1649 r. w rodzinie Zamoyskich, w tym Jana „Sobiepana” i jego małżonki Marii Kazimiery, późniejszej Sobieskiej. Następnie należała do: Staudyngierów, Stehlingów
i Embalewiczów. W 1859 r. ówczesny właściciel książę Konstanty Czartoryski zlikwidował podcień i przebudował fasadę w stylu klasycystycznym. W latach 1867 – 1939 kamienica należała kolejno do rodziny: Strisowerów, Grünerów, Kremerów i Gerberów. Od 1977 r. siedziba Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia.
Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia powstało w 1934 r. z inicjatywy Jana Harlendera, Eugeniusza Kowaliszyna, Andrzeja Wondasia, Mieczysława Dobrzańskiego i Wacława „Scaevoli” Wieczorkiewicza, wybranego na pierwszego prezesa Stowarzyszenia. Stowarzyszenie pełni unikatową misję społeczną, uwrażliwiając na piękno, ucząc obcowania ze sztuką i szacunku dla dziedzictwa kulturowego Jarosławia. Swoją aktywność przejawia poprzez działalność wydawniczą, naukową oraz otwarte spotkania organizowane w każdy czwartek o godzinie 17.00 w Wielkiej Izbie im. Romualda Ostrowskiego, w siedzibie Stowarzyszenia.