Miejsca

Place i ulice

Przedmieście ruskie

Zabytki i atrakcje - Place i ulice

Powstanie grodu Jarosław według tradycji wiąże się z panowaniem księcia ruskiego Jarosława Mądrego z dynastii Rurykowiczów, panującego w latach 1016–1054. W historii Polski postać księcia wiąże się z tak zwaną wyprawą kijowską Bolesława Chrobrego, podczas której pierwszy król Polski zdobył Kijów. W 1031 r. książę Jarosław odbił tereny, na których obecnie znajduje się miasto, czyli tzw. Grody Czerwieńskie, i wzniósł na wzgórzu św. Mikołaja gród obronny, mający strzec pogranicza polsko-ruskiego. Książę nazwał gród swoim imieniem i umieścił tam swoje wojsko oraz namiestników. W owych czasach Rusini zajmowali większą część Jarosławia.

Dopiero w późniejszym okresie wykształciły się historyczne dzielnice miejskie. Do miasta napływała ludność przeróżnych narodowości i Rusini skupili się w jednej dzielnicy, zwanej Przedmieściem Ruskim.

Przedmieście Ruskie znajdowało się na zewnątrz murów miejskich od strony północnej i obejmowało tereny dzisiejszej Pasieki, przedmieścia Dolno i Górno Leżajskiego oraz Wolę, czyli ulice od Bramy Krakowskiej w stronę Przeworska. W chwili obecnej obszar ten nazywamy Przedmieściem Leżajskim.

Na terenie Przedmieścia Ruskiego większość mieszkańców wyznawała chrześcijaństwo obrządku wschodniego, dlatego wybudowana została cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Do dnia dzisiejszego pozostało po niej jedynie prezbiterium, które znajduje się w parku miejskim im. Czesławy Puzon ps. „Baśka". Park leży na terenie dawnego cmentarza greckokatolickiego.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...