Miejsca

Koszary wojskowe

Koszary Kawalerii ul. Piekarska

Obiekty militarne - Koszary wojskowe

W latach 80. XIX w. powstał kolejny kompleks koszarowy. Tym razem założenie obejmowało rozległy teren pomiędzy dzisiejszymi ulicami Poniatowskiego, Sikorskiego, Grunwaldzką oraz Słowackiego.

Całość założenia ogrodzona była przy pomocy murowanych słupów i metalowych przęseł. W skład koszar wchodziło kilka budowli, w tym: budynek sztabowy, budynki mieszkalne, magazyny, dwie ujeżdżalnie oraz piekarnia wojskowa, od której wzięła nazwę ulica Piekarska. Na terenie koszar odbywały się ćwiczenia wojskowe. Miało to miejsce na obszarze ujeżdżalni, który od strony ulicy Słowackiego odgrodzony był zespołem ośmiu podobnych budynków magazynowych.

Pod koniec XIX w. w koszarach kawalerii dyslokowany został 8 Pułk Dragonów Grafa Rajmunda Montecuccoli. Był to oddział kawalerii Cesarskiej i Królewskiej Armii, utworzony w 1618 r.

Po II wojnie światowej, koszary pełniły funkcję zaplecza technicznego dla 40. Pułku Artylerii Lekkiej, a w latach 80. XX w. - dla lokowanego przy ul. Czarnieckiego 14. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej. Teren po byłych koszarach kawalerii w latach 2001–2003 stał się własnością Gminy Miejskiej, a od 2011 r. własnością prywatną. W tym czasie większość budynków po koszarach została rozebrana. Obecnie powstaje na tym terenie galeria handlowa Stara Ujeżdżalnia.

Warto wspomnieć, że w latach 1926–1933 w Jarosławiu został wybudowany Dom Żołnierza im. 1. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Był to ośrodek o ważnym znaczeniu kulturalno-oświatowym. Został zniszczony przez wojska niemieckie w lipcu 1944 r. W jego miejsce w 1966 r. powstało kino Westerplatte, zaadaptowane współcześnie na aulę PWST im. ks. Bronisława Markiewicza.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...