Miejsca

Inne

Kasyno wojskowe

Obiekty militarne - Inne

Budynek dawnego kasyna wojskowego pochodzi z XIX wieku. Stoi przy ulicy Grunwaldzkiej, która jest ruchliwą arterią miasta. Obecnie w budynku mieszczą się lokale komercyjne.

Budynek kasyna powstał na potrzeby stacjonującego w mieście garnizonu Jarosław. Korzystali z niego również cywile, kwitło tu życie kulturalne i towarzyskie miasta. Na uwagę zasługuje także kościół Świętego Ducha, usytuowany nieopodal kasyna. Budynek został włączony do systemu obrony miasta przez Jana III Sobieskiego. Miał chronić Bramę Krakowską. O charakterze obronnym przypominają okienka strzelnicze rozmieszczone pod okapem dachu budynku.

Do 1914 roku w ogrodzie znajdował się pomnik Franciszka Józefa. Obiekt od 2012 r. stanowi własność prywatną.

W 1983 r. na frontowej elewacji budynku umieszczono tablicę upamiętniającą jarosławianina – Michała Zielińskiego, autora popularnej wojskowej piosenki: „Serce w plecaku”. Po raz pierwszy piosenka została wykonana w Truskawcu, w dawnym województwie lwowskim w 1933 r. przez orkiestrę 3 pułku piechoty garnizonu Jarosław. Licząca sześć zwrotek piosenka ukazała się drukiem w Warszawie w roku 1943. Popularność zyskała dzięki filmowi fabularnemu „Zakazane piosenki”.

W XX wieku ulicą Grunwaldzką biegł deptak miejski zwany jarosławskim corso. Działało tu wiele restauracji, kawiarni i sklepów. Deptak przebudowano na ulicę w latach 70. XX wieku.

 

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...