Miejsca

Place i ulice

Ul. Węgierska

Zabytki i atrakcje - Place i ulice

Ustanowiona uchwałą Rady Miasta w 1892 r. prowadzi od Bramy Krakowskiej wzdłuż dawnej fosy, okalającej miejskie fortyfikacje, do ul Opolskiej, gdzie z kolei usytuowane są dwa symbole nawiązujące do przyjaźni i wspólnej historii Polski i Węgier: kopijnik oraz pomnik Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.  

Jarosław na przełomie XVII i XVIII w., dzięki królowej Marysieńce Sobieskiej i kasztelanowej krakowskiej Elżbiecie z Lubomirskich Sieniawskiej, był w centrum uwagi Węgier. Po upadku powstania węgierskiego ok. 3 tys. powstańców schroniło się w Polsce. Franciszek II Rakoczy wraz z grupą zaufanych towarzyszy przybył do Jarosławia i przebywał w klasztorze ss. benedyktynek – dzisiejsze Jarosławskie Opactwo. Co ciekawe, w latach 1707 – 1711 Rakoczy był współwłaścicielem Jarosławia.

Kopijnik to polska nazwa nagrobka słupowego w formie drewnianej, rzeźbionej figury, zwyczajowo stawianej na grobach węgierskich wojowników w celu upamiętnienia jakiegoś bohaterskiego czynu. Tego typu obiekt poświęcono w Jarosławiu bohaterowi bitwy pod Olszynką Grochowską i uczestnikowi Powstania Listopadowego, Leonowi Czechowskiemu. Inicjatorem powstania kopijnika w 2001 roku był Konsul Generalny Republiki Węgier w Krakowie, Ivan Kovács.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...