W Jarosławiu od ponad sześciu wieków czci się Maryję w wizerunku cudownej Piety. Według legendy figurę tę 20 sierpnia 1381 r. znaleźli pasterze, pasąc bydło na łąkach otaczających Jarosław. Drewniana figura przedstawiająca Maryję opłakującą Swego Syna miała pojawić się na gruszy rosnącej w polu na tzw. „Wzgórzu Pobożności.”
Historia tak zwanej „Studzienki” sięga czternastego wieku. Nieopodal znalezienia figury Matki Bożej istniało źródełko, z którego korzystali pielgrzymi, aby zaspokoić pragnienie. Z czasem woda z tego źródełka zaczęto uważać za cudowną. Według przekazów dzięki wierze, modlitwie i pobożnemu piciu wody ze źródełka dokonało się wiele cudów: uzdrowień, a nawet wskrzeszeń.
W osiemnastym wieku źródełko zostało ocembrowane, natomiast w 1752 roku ukończono budowę ośmiobocznej, murowanej kaplicy, której ściany wewnątrz ozdobiono opisami dokonanych w tym miejscu cudów. W 1895 roku powstał ołtarz, w którym umieszczono kopię jarosławskiej Piety. Podczas okupacji, gdy kościół zamieniono na magazyn, do kaplicy przeniesiono z ołtarza głównego Najświętszy Sakrament oraz cudowną Figurę i tutaj sprawowano Eucharystię, w której licznie uczestniczyli mieszkańcy miasta. Obecnie w kaplicy znajduje się murowana, głębinowa studnia. Umieszczona w niej pompa czerpie wodę z głębokości kilkuset metrów. Zarówno Bazylika pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej jak i położona u jej stóp „Studzienka” stanowią miejsca chętnie i licznie odwiedzane przez wiernych i pielgrzymów, nie tylko z Jarosławia i okolic, ale z całej Polski.