Kamienica ta stanowi cenny zabytek architektury mieszczańskiej. Po pożarze miasta w 1625 roku została zakupiona przez włoskiego kupca Juliusza Attavanti. W 1680 roku wyremontował ją kolejny właściciel, jarosławski wójt – Jan Metlant.
Kamienica jest budynkiem trzykondygnacyjnym, podpiwniczonym, pod którym znajdują się bardzo długie korytarze. Początkowo był to budynek wiatowy, z podcieniami
i szeroką sienią. Kamienica uległa przebudowie, obecnie na miejscu wiaty znajduje się podwórko.
Po zajęciu ratusza przez Austriaków, ulokowano w tej kamienicy władze gminy miejskiej, a następnie sąd. W dwudziestym wieku mieściła się tu szkoła ludowa oraz założone przez wybitną pianistkę, Marię Turzańską –Towarzystwo Muzyczne imienia Fryderyka Chopina.
W kamienicy Attavantich swoją siedzibę ma działająca od 2009 roku instytucja – Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Na parterze budynku znajduje się Punkt Informacji Turystycznej, gdzie można uzyskać informacje na temat miasta, regionu, a także nabyć różnego rodzaju pamiątki i upominki. Dla turystów udostępnione jest także Podziemne Przejście Turystyczne, prezentujące ekspozycje dotyczące m.in. Jarosławskich jarmarków, XVII-wiecznej kuchni czy katastrofy budowlanej z lat szesćdziesiątych XX wieku. oraz oferujące wiele atrakcji multimedialnych. W Centrum działają także Galerie: Główna, Debiutów, w Holu. Ostatnią kondygnację zajmuje reprezentacyjna Sala Lustrzana z piękną sztukaterią, będąca jak dawniej miejscem imprez kulturalnych i koncertów.