Miejsca

Koszary wojskowe

Koszary Obrony Krajowej nr 34

Obiekty militarne - Koszary wojskowe

W pobliżu koszar piechoty zlokalizowano kolejne koszary powstałe w latach 1900-1901. W koszarach stacjonował 34. Pułk Piechoty k. Landwhery, a po pierwszej wojnie światowej 39. Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich. Był to oddział piechoty Wojska Polskiego II RP, utworzony spośród listopadowych obrońców Lwowa 1918 roku. W okresie międzywojennym pułk wchodził w skład 24 Dywizji Piechoty. Żołnierze tego pułku brali udział w kampanii wrześniowej 1939 roku, w składzie Armii Karpaty.

Co ciekawe, w 1919 roku na pamiątkę chorągwi Spytka z Jarosławia, która brała udział w bitwie pod Grunwaldem pułk przybrał cyfrę „39”.

Na terenie koszar, niedaleko głównej bramy wjazdowej, w 1934 roku ustawiono pomnik, który zachował się do dnia dzisiejszego. Pomnik ma upamiętniać wybitną postać marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przypominać o dzielnych obrońcach Lwowa.

Cały kompleks koszarowy składał się z czterech wysokich na trzy piętra budynków mieszkalnych. Trzy z tych budynków znajdują się od strony ulicy Kościuszki, natomiast jeden od strony ulicy Racławickiej. Oprócz budynków mieszkalnych znajdowały się tam także magazyny, stajnie oraz administracyjny budynek sztabu. Całość założenia otoczono ogrodzeniem ze słupów połączonych początkowo drewnianymi a następnie metalowymi przęsłami. Po drugiej wojnie światowej Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało teren byłych koszar służbie zdrowia. Obecnie znajduję się tam Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej imienia Profesora Antoniego Kępińskiego.

 

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...