Miejsca

Koszary wojskowe

Koszary Goldfingera

Obiekty militarne - Koszary wojskowe

Końcem dziewiętnastego wieku, u zbiegu współczesnych ulic Brzostków i Konarskiego (jadąc w kierunku ulicy Pawłosiowskiej od strony Przedmieścia Krakowskiego) zlokalizowane zostały koszary dla konnicy. Miejsce to warte jest odwiedzenia także ze względu na bliskość bardzo ważnego zabytku. Jest to kościół pw. Matki Bożej Bolesnej, zwany przez mieszkańców kościołem „U Panny Marii”. Kościół jest jednym z trzech sanktuariów maryjnych na terenie Jarosławia. W ołtarzu głównym znajduje się łaskami słynąca figura Matki Boskiej Bolesnej. Do 1773 roku świątynia należała do jezuitów, którzy w wyniku kasaty zakonu opuścili to miejsce. W ich miejsce przybyli dominikanie, którzy opiekują się tym miejscem do dnia dzisiejszego.
Tereny wspomnianych tu koszar konnicy umieszczone zostały w miejscu pojezuickiego folwarku. Pod koniec wieku XIX właścicielem tych działek był znany i bardzo zamożny przedsiębiorca budowlany Leopold Goldfinger, stąd wzięła się nazwa „koszary Goldfingera”. Warto wspomnieć, że był on także w posiadaniu wielu parcel i budynków znajdujących się na Krakowskim Przedmieściu. Także obecny budynek Starostwa Powiatowego przy ulicy Jana Pawła II 17 został wybudowany w latach 1896-1900 przez Leopolda Goldfingera z przeznaczeniem na kwaterunek oficerów wojskowych. Na zapleczu budynku znajdowały się miedzy innymi stajnie dla koni, wozownia oraz siodlarnia.

Współcześnie pozostała tylko część budynków po folwarku i koszarach. Pełnią one różne funkcje, m.in. mieszkań i lokali usługowych oraz magazynów.

 

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...