Miejsca

Koszary wojskowe

Koszary Pfeffera

Obiekty militarne - Koszary wojskowe

Koszary Pfeffera przeznaczone były dla kawalerii i znajdowały się przy ulicy Na Blichu.
W tysiąc osiemset siedemdziesiątym dziewiątym roku znany przedsiębiorca i radny jarosławski Abraham Pfeffer wynajął na rzecz Skarbu Wojskowego szereg budynków. Na tym miejscu w tysiąc osiemset osiemdziesiątym pierwszym roku powstały nowe murowane parterowe i piętrowe budynki, z przeznaczeniem na głównie na mieszkania dla oficerów i żołnierzy, ale także na pomieszczenia gospodarcze niezbędne w siedzibie kawalerii – czyli na wozownię, stajnię oraz kuźnię. Zróżnicowanie oddziałów wojskowych sprawiało, że także ich zaplecze musialo odpowiadać potrzebom. Spora ilość magazynów oraz stajnie były wręcz niezbędne do prawidłowego działania armii. Około tysiąc dziewięćsetnego roku w koszarach kwaterował szwadron 8. Pułku Huzarów, czyli lekkozbrojnej jazdy.

Budynki utraciły swoją funkcję koszar siedziby wojska dość wcześnie – bo siedem lat przed rozpoczęciem pierwszej wojny światowej. W tysiąc dziewięćset siódmym roku opuścili je ostatni żołnierze i pokoszarowe budynki zostały wystawione na sprzedaż. Od lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku budynki należały do Fabryki Pieczywa Cukierniczego „SAN”, znanej z produkcji ciastek jarosławskiej marki produkcyjnej. Obecnie, od dwa tysiące trzeciego roku, budynki stanowią własność prywatną Fabryki Pieczywa Cukierniczego "SAN" – Pajda (kontynuującej tradycje wcześniejszego zakładu stanowiącego własność państwową), znanej z wyrobu słynnych na całą Polskę (i nie tylko) biszkoptów.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...