Miejsca

Zabytkowe kamienice

Kamienica Wojciechowskiego

Zabytki i atrakcje - Zabytkowe kamienice

Kamienica usytuowana na rogu ulicy Grunwaldzkiej i Lubelskiej, jest jednym z przykładów zabytków architektury mieszczańskiej miasta Jarosław. Kamienica została wybudowana w 1890 r., a w 1910 roku zakupił ją znany aptekarz urodzony w Rożnowie ( tereny dzisiejszej Ukrainy, dawny powiat śniatyński) Feliks Wojciechowski. Kamienica w 1911 r. została rozbudowana. Projektem rozbudowy zajął się architekt Teodor Mielczuk. Wystrój apteki Wojciechowskiego był bogaty i cenny pod względem artystycznym. Na wyposażenie składały się min.: marmury, drewniane rzeźby i lustra.

Feliks Wojciechowski był osobą bardzo zasłużoną dla Jarosławia. Pełnił wiele ważnych funkcji min. był radnym miejskim, znanym działaczem społecznym, prezesem Stowarzyszenia Kupców Polskich i Mieszczańskiej Kasy Zaliczkowej. Była to postać niezwykle ciekawa, znana z wielkiego patriotyzmu, chętnie służąca pomocą innym. W 1937 r. został wybrany wiceburmistrzem, wtedy to za swój cel obrał sobie doprowadzenie do budowy sieci wodno – kanalizacyjnej miasta. Jednak najbardziej zapamiętany został z tego, że przy ul. Grunwaldzkiej 2 prowadził aptekę „Pod Opatrznością Boską”. Aptekę, którą prowadził zwano potocznie „apteką Wojciechowskiego”.

Feliks Wojciechowski został uznany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli przemysłu drogeryjnego i aptekarskiego na terenie Małopolski Wschodniej.

Pracował w zawodzie 60 lat. Zmarł 28 października 1947 r. w Jarosławiu, w wieku 77 lat. Tradycje farmaceutyczne kontynuowali synowie Feliksa Wojciechowskiego, a aptekę po ojcu przejął najmłodszy syn Stanisław.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...