Miejsca

Żydowskie

Duża i mała synagoga

Zabytki i atrakcje - Żydowskie

Synagoga przy Placu Bóżnic zwana Dużą została wybudowana w latach 1807 -1811 prawdopodobnie w miejscu poprzedniej z drugiej połowy XVII w. Synagoga jest usytuowana w głębi narożnika północno – zachodniego bloku przyrynkowego. Architektonicznie można ją porównać do stylu koszarowego z dachem mansardowym zakrywającym pomieszczenia ostatniej kondygnacji. Kapitalny remont został przeprowadzony za czasów przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Henryka Strisowera w 1905 r. Przed II wojną światową położono nowy dach, a budynek powiększono poprzez podniesienie murów synagogi nad babińcem i dobudowanie od tej strony piętra przy ul. Opolskiej. Sala główna jest przykryta sklepieniem krzyżowym dziewięciopolowym. Z powodu braku dachu nie zachował się wewnętrzny wystrój sali, w tym polichromia. Aktualnie w synagodze znajdują się sale dydaktyczne Zespołu Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego.

Sala modlitw spełnia rolę sali wystawowej. 10 września 2012 r. na ścianie południowej Dużej Synagogi odsłonięto pierwszą w mieście tablicę poświęconą tragedii Żydów z Jarosławia i okolicy w okresie okupacji. W pobliżu zachowała się Mała Synagoga wzniesiona pod koniec XIX w. ze składek prywatnych jarosławskich Żydów, w której organizowano uroczystości ślubne, szabatowe i inne. Do 1995 r. mieściły się tu Pracownie Konserwacji Dzieł Sztuki. Obecnie nieużytkowana. Przed I wojną światową przystąpiono do budowy największej synagogi w Jarosławiu przy ul. Franciszkańskiej, z powodu zbliżającej się I wojny światowej zdołano wykonać jedynie fundamenty.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...