Miejsca

Inne

Wiata targowa

Zabytki i atrakcje - Inne

Przy ulicy Grodzkiej, naprzeciw miejsca, gdzie niegdyś znajdowała się Kolegiata pw. Wszystkich Świętych usytuowane było probostwo. Obecnie na tych gruntach mieści się wybudowana w pierwszej ćwierci dwdziestego wieku Hala Targowa. Po wybudowaniu tego budynku, przeniesiono do niego targ, który dotychczas funkcjonował na placu po jarosławskiej Kolegiacie. Hala ta została zaprojektowana na wzór wrocławskiej, w stylu polskiego neorenesansu; w fasady budynku wkomponowane są motywy attyki. Na elewacji obiektu od strony rynku znajduje się herb Jarosławia. Hala Targowa (dawna nazwa: wiata) była jednym z pierwszych bazarów kupieckich na ziemiach polskich.

Pod niemal całą halą targową znajdują się podziemia, obszerne korytarze prowadzące do mniejszych pomieszczeń. W czasie okupacji Niemcy składowali w nich różne towary, które podczas opuszczania miasta zostały przez nich wywiezione.

Wewnątrz hali targowej, na ścianie północnej znajduje się zegar (obecnie nieczynny). Zegar umieszczono tam najprawdopodobniej w 1924 roku, gdy hala została oddana do użytku, a miało to miejsce za rządów burmistrza Adolfa Dietziusa. Zegar sygnowany jest znakiem firmy zegarmistrzowskiej z inicjałami G.B., co wskazuje, że jest to zegar z firmy założonej przez Gustava Beckera, producenta jednych z najlepszych zegarów na świecie. Hala targowa w Jarosławiu stanowi obecnie miejsce handlu detalicznego. Swoje stoiska posiadają tu kupcy z Jarosławia i okolic, miejsce jest bardzo licznie i chętnie odwiedzane przez kupujących.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...