Miejsca

Inne

Punkt widokowy

Zabytki i atrakcje - Inne

Punkt widokowy w Jarosławiu usytuowany jest w obrębie Małego Rynku. Roztacza się z niego piękny rozległy widok na dolinę dolnego Sanu, stanowiącą część składową Kotliny Sandomierskiej. W miejscu tym kończy się Podgórze Rzeszowskie, zwane również Podgórzem Jarosławskim. Ze Skarpy Widokowej wspaniale prezentuje się opactwo sióstr Benedyktynek, otoczone systemem obronnym górującym nad okolicą.

Na skwerze położonym na Małym Rynku znajduje się tzw. „Ławeczka Kieferlinga”, znanego jarosławskiego artysty plastyka. Ławeczkę wykonano z okazji sześćdziesięciolecia założenia szkoły, a jej autorem jest pan Henryk Cebula, wybitny uczeń Kieferlinga i światowej sławy plastyk. Ten wyjątkowy pomnik umieszczono na wprost okien pracowni zmarłego malarza. Edward Kieferling urodził się w 1933 r. w pobliskim Pruchniku, zmarł natomiast w 1998 r. Od 1957 r. uczył w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, zaś w latach 1962-1974 był dyrektorem tej placówki. Jego dzieła eksponowane są obecnie w muzeach m.in. Paryża i w Stanach Zjednoczonych. Tym bardziej cieszy fakt, iż tak znamienita postać związana jest z podkarpackim miastem.

W marcu 1656 r. pod Jarosławiem rozegrała się bitwa wojsk Czarnieckiego z wojskami Szwedzkimi. Potyczka ta została opisana przez Henryka Sienkiewicza na kartach „Potopu”, z którego fabułą spotkał się niemalże każdy (w części lub w całości). Bitwa miała miejsce nieopodal miasta na terenach nadsańskich. Stojąc w punkcie widokowym, można wyobrazić sobie scenerię tego wydarzenia.

Nasza aplikacja

mobilny przewodnik turystyczny po Jarosławiu i Svidniku
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...